Lyžování Kronplatz

Kronplatz, nebo také Plan de Corones, je jedním z nejznámějších, a také nejpopulárnějších, zimních středisek v italském Jižním Tyrolsku. Jde sice pouze o jednu jedinou hru, ale ta nabízí až neuvěřitelně pestrou škálu sjezdovek nejrůznějších druhů obtížnosti. Ty se z jejího vrcholu rozbíhají hned do pěti směrů. A každý z nich je něčím jedinečný. Jednotlivé sjezdovky na hoře Kronplatz nabízejí svým návštěvníkům zcela jiné lyžařské zážitky.

kronplatz-vrchol

Vrchol hory Plan de Corones je známý svým zvonem Concordia 2000. Jde o největší zvon v celých Alpách, a to včetně rakouského a švýcarského území. Nejvyšší bod Kronplatzu se nachází v nadmořské výšce 2275 metrů. Celkem nabízí Kronplatz milovníkům sjezdového lyžování přes 110 kilometrů sjezdovek. O rychlou a bezproblémovou dopravu se stará více než 30 lyžařských lanovek a vleků. Celková kapacita přepravních zařízení na hoře Plan de Corones přesahuje 65 tisíc osob za hodinu.

V nabídce sjezdovek je možné najít jak prostorné sjezdovky, jež jsou ideální pro pohodovou rodinnou dovolenou a nebo také klasické carvingové lyžování, tak také užší a technicky náročnější sjezdové tratě. Ty jsou na lyžařských mapách Kronplatzu značeny červenou barvou. Jde tedy o sjezdovky určené pokročilejším lyžařům. Dokonce i ti nejzkušenější jezdci si budou moci na hoře Kronplatz dobře zajezdit. A to na dvou pětikilometrových sjezdovkách, které jsou označeny barvou černou.

kronplatz-sjezdovka

Jak už je v Itálii zvykem, i sjezdovky na Kronplatzu jsou každý den ráno dokonalé upravené a připravené pro ty nejlepší zážitky z lyžování. Většina zdejších sjezdovek je vybavena zařízením pro výrobu umělého sněhu. A tak i v případě nepřízně počasí a nedostatku sněhu přírodního tady nebudou lyžaři o skvělé zážitky z alpského lyžování nijak ochuzeni.

Většina lanovek na hoře Kronplatz, a to dokonce celých 90 procent, jsou kabinkové lanovky. Ty patří mezi lyžaři k velmi oblíbeným. Důvod je jednoduchý: během cesty na svah si mohou odpočinout a zrelaxovat před další jízdou dolů do údolí. Příjemnou zajímavostí je, že některé ze zdejších kabinových lanovek jsou dokonce vyhřívané. Tudíž se mohou během nízkých teplot, které občas v severní Itálii v průběhu zimy panují, lyžaři vedle odpočinku při cestě nahoru také ohřát.

kronplatz-lanovka

Technicky nejnáročnější tratě na Plan de Corones míří z jeho vrcholu k městečku Bruneck. Právě tady se též nalézají dvě již zmiňované pětikilometrové černé tratě s názvy Herrnegg a Sylvestr. Pokud by si někdo na tyto technické náročné sjezdovky netroufal a současně by si chtěl užít svižnější a sportovnější jízdu, může se přemístit na část hory, která míří k městečku Olang. Tady se do údolí vinou zejména červené, středně náročné terény. Milovníci sjezdového lyžování si mohou užívat na několikakilometrových, příjemně sportovních sjezdovkách. Ideální tratě pro rodinnou dovolenou se pak nacházejí směrem k vesničce Sant Vigil. Zejména sjezdovka Miara, která měří na délku více než dva kilometry, je dostatečně prostorná a pouze s mírným sklonem. Příjemné lyžování si tak na ní užijí i ti nejmenší.

Jak již bylo popsáno dříve, vrchol hory zdobí obrovská kovová zvonice se zvonem Concordia 2000. Zvon sem byl nainstalován v roce 2000 a má symbolizovat jednotu a harmonii.

kronplatz-lyzovani

Po náročném dni, stráveném na svazích Plan de Corones, určitě přijde vhod možnost relaxace v komplexu plaveckého bazénu v městečku Reischach. Komplex nabízí svým hostům také možnost využití sauny a dalších wellness procedur tak, aby dostatečně zrelaxovali na příští náročný den na svazích vrcholu Kronplatz.

Podobně jako další alpská středisek, i Kronplatz nabízí svým návštěvníkům vedle dokonalých podmínek pro sjezdového lyžování i celou řadu dalšího sportovního vyžití. Kromě běžeckých tras pro vyznavače severského lyžování si mohou zájemci zajít zabruslit na velkou plochu pod širým nebem nedaleko městečka Sankt Lorenzen. A ani jezdci na snowboardu nepřijdou na Kronplatzu zkrátka. Čeká tu na ně totiž udržovaný funpark a známá lanovka Zip Line.

Next Entries Skiareál Civetta