Lyžování v oblasti Friuli Venezia

V severovýchodní části Itálie leží provincie Friuli Venezia. Ta je atraktivní z pohledu cestování a turistiky jak během zimního období, tak také létě. Vedle svých písečných pláží, na nichž si mohou užívat sluníčka a příjemně prohřátého Jaderského moře turisté během léta, nabízí Friuli Venezia také několik areálů pro sjezdové a běžecké lyžování.

tarvisio-zima

Nejznámějším z nich je určitě Tarvisio. To leží v samém severovýchodním cípu této provincie. Následují Ravascletto / Zoncolan, Sella Nevea, Forni di Sopra a konečně Piancavallo. Celkem nabízí těchto pět skiareálů více než 120 kilometrů lyžařských terénů, které jsou upravovány s italskou pečlivostí. Vzhledem ke skutečnosti, že v případě lyžování v této části Itálie nejde o nijak známá a populární lyžařská střediska, i v nejvyšší sezóně jsou zdejší svahy poloprázdné. Jejich návštěvníci si tak mohou užívat klidné a pohodové lyžování.

Kromě sjezdařů a milovníků snowboardingu si na své přijdou během zimního období i příznivci lyžování běžeckého. V okolí zdejších lyžařských středisek je udržováno více než 100 kilometrů běžeckých tratí. Na nich mohou běžci projíždět jedinečnou krajinou severních Dolomit jak klasickým stylem, tak také bruslením. Díky orientaci zdejších svahů směrem na jih je pak příjemným bonusem prakticky neustále slunečné počasí, které jen podtrhuje jedinečnost tohoto regionu.

tarvisio

Při cestě vlastním automobilem z rakouského Villachu je prvním lyžařským střediskem v provincii Friuli Venezia, do kterého se turisté dostanou, Tarvisio. To leží na pomezí Itálie, Slovinska a Rakouska. Nedaleko Tarvisia se nalézá známé slovinské zimní středisko Kranjska Gora. To budou určitě znát příznivci skoků na lyžích. Celkem nabízí Tarvisio více než 30 kilometrů upravovaných lyžařských sjezdovek. O plynulou dopravu lyžařů na svahy se tu stará 10 lanovek.

Lyžuje se v nadmořských výškách od 750 do 1750 metrů nad mořem. Tarvisio se navíc může pochlubit stoprocentním pokrytím svých sjezdových tratí zařízeními pro výrobu umělého sněhu. Na vyznavače běžeckého lyžování čeká v okolí Tarvisia více než 40 kilometrů udržovaných běžeckých tratí.

Na opačné straně severního okraje provincie Friuli Venezia leží lyžařské středisko Ravascletto. Jeho sjezdovky se vinou do údolí k městečku Ravascletto z hory Monte Zoncolan, podle které je také zdejší skiareál nazván. V nabídce je téměř 30 kilometrů sjezdových tratí. Ty začínají na kótě 2000 metrů nad mořem a kroutí se po svazích Zoncolanu zpět do Ravascletta. Dopravu zde zajišťuje 8 lyžařských vleků a na nejmenší tady čeká pět kobercových dopravníků.

friuli-venezia-lyzovani

Milovníci snowboardingu a adrenalinového lyžování by určitě neměli vynechat návštěvu funparku Free Style Arena. Po náročném dni, stráveném na lyžích v okolí Ravascletta, určitě přijde vhod návštěva lázeňského zařízení Arta Terme Wellness Center. V něm si budou moci unavení lyžaři vychutnat solárium a další příjemné wellness procedury.

Asi 20 kilometrů jihozápadně od Tarvisia leží v horském průsmyku lyžařské středisko Sella Nevea. Z něho je to k hranicím se Slovinskem asi 3 kilometry vzdušnou čarou směrem na jihovýchod. Městečko leží v nadmořské výšce 1200 metrů na dně údolí, jež tvoří vrcholy Montasio a Monte Canin. Příznivci alpského lyžování si zde budou moci svého oblíbeného sportu užívat na cca. 30 kilometrech sjezdovek. Většina z nich je pokryta zařízením pro výrobu technického sněhu. O dopravu lyžařů na svahy se tady stará moderní kabinová lanovka a 12 lyžařských vleků. Zajímavostí Sella Nevea je skutečnost, že se řadí k oficiálním místům předsezónní přípravy pro reprezentační družstvo italský sjezdařů.

friuli-venezia-zima

U západního okraje provincie Friuli Venezia, asi 30 kilometrů západně od lyžařského střediska Ravascletto, se nachází malá vesnička Forni di Sopra. Z alpských středisek této provincie patří spíše k menším a ke sjezdovému lyžování tady slouží asi 15 kilometrů sjezdovek. Podél nich stoupá vzhůru 5 lyžařských vleků a děti budou moci využívat třech pohyblivých koberců. Lyžuje se ve výškách od 900 do 2100 metrů nad mořem.

Nejjižněji ležícím lyžařským střediskem provincie Friuli Venezia je Piancavallo. To je situováno u její západní hranice na úrovni města Udine. Jeho návštěvníci se mohou těšit na asi 25 kilometrů sjezdovek, jež obsluhuje 7 lyžařských vleků. Běžci na lyžích si budu moci užívat příjemné zážitky z běžeckého lyžování na asi 25 kilometrech udržovaných tratí. Lyžuje se tady v nadmořských výškách od 1250 do 1850 metrů. Vzhledem k jižní poloze tohoto střediska zde však může být lyžování, a to zejména na začátku a pak na konci lyžařské sezóny, poněkud problematické.

Previous Entries Lyžařský areál Madesimo